30
Haz
08

DENGİR MİR MEHMET FIRAT’IN PORTAKAL TIRINDAN EROİN ÇIKTI

“Atatürk devrimleri travma yarattı” diyen AKP’nin iki numaralı ismi Dengir Mir Mehmet Fırat’ın portakal tırından eroin çıktı. Bu hafta bayilerde olan Aydınlık dergisi Dengir Fırat’ın “portakallarının sırrını” yazdı.

Şubat ayı, Kapıkule sınır kapısı. Hollanda’ya narenciye taşıyan bir TIR’da arama yapan Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik ekipleri 89 kg. eroin buldular. Eroin TIR’ın soğutucu fanına saklanmıştı. TIR’ın taşıdığı narenciye Menas adlı şirkete aitti ve Mersin’de yüklenmişti. Olayı “Portakalların sırrı” başlığıyla ekrana taşıyan Star TV’nin haberinden sonra, Menas şirketine “çok tanınmış bir AKP milletvekilinin ortak olduğu” bilgisi konuşulmaya başlandı.

Bu AKP’li milletvekili, aynı zamanda Parti’nin iki numaralı ismi olan Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’tı. “Atatürk travmalı” Dengir Fırat, 10 Mayıs tarihli Vatan gazetesinde bu ilişkiyi inkâr etti ve şöyle dedi: “1999 yılında milletvekili seçildikten sonra Menas A.Ş. ile ilişkimi bitirdim. Hisselerimi ortağıma devrettim”. Olayla ilgili bombayı 18 Mayıs’ta yine Vatan gazetesindeki köşesinde Necati Doğru patlattı, şöyle yazdı: “Kılı kırk yaran muhabir arkadaşlar, milletvekili Dengir Mir Mehmet’i bulup konuştular. ‘Bu şirkete ortaktım. Milletvekili seçildim. Siyasi ahlak gereği olmaz dedim. Ortaklıktan 1999 yılında ayrıldım’ diyordu. “Bana ulaşan bir belgeye (6 Kasım 2002 tarihli, 5671 sayılı Ticaret Sicil Gazetesi) göre ise, Dengir Mir Mehmet Fırat şirket yönetiminden 1999 yılında ayrılmış fakat söylediği gibi Dengir Mir Mehmet Fırat, Münevver Fırat, Neval Fırat adına olan hisselerini diğer ortağına devretmemiş.

Tersine, 6 Kasım 2002 tarihinde şirket, sermaye artırımına gittiğinde ortaklık payını korumuş. “Ortaklık devam etmiş. “Ticaret sicili gazetelerine göre Dengir Mir Mehmet Fırat 2007 yılında ihracatı yapan şirket Menas’la değil, ihraç edilen portakalları yıkayan ve paketleyen Menas’ın yan şirketiyle ortaklığını bitirmiş fakat Menas’taki Fırat ailesinin yüzde 40 hissesi devam etmiş”. Necati Doğru bu bilgileri yazdıktan sonra yazısını şu sözlerle bitiriyor: “Yani sözün özü şu: “Portakalı soyarım dilim dilim… “Şirkete ortaktır… “Milletvekili Mir’im…” Menas şirketinin portakal ticareti, 2008 Şubat’ında eroin işinde yakayı ele veriyor.

Peki bu şirket 2008 Şubat’ı öncesinde hangi işi yapıyordu, portakal mı eroin mi, yoksa ikisi birden mi? Bu soru tam yerinde. Çünkü Dengir Mir Fırat şirketin 1999 yılı sonrası sorumluluğundan kurtulmak için yalana başvuruyor. Hisselerini devretmediği halde “devrettim” diyor. Yöneticiliği bırakmış ama kendisi ve ailesi şirketin sahibi olmaya devam etmiş. Dengir Fırat bu sahipliği niçin gizliyor? Suçtan kaçmak için mi?


3 Responses to “DENGİR MİR MEHMET FIRAT’IN PORTAKAL TIRINDAN EROİN ÇIKTI”


 1. 1 yasin_karaca
  Haziran 30, 2008, 9:34 pm

  şaşırmadım … ki,msede şaşırmamalı bu bizim ülkemizin olmazsa olmazları… ne zaman şaşırırım böyle olaylar olamdığı zaman nasıl olmaz yaww derim.

 2. Eylül 25, 2008, 12:27 pm

  şaşırmadım. adama birşey olmaz ki!

 3. 3 elif
  Eylül 25, 2008, 1:34 pm

  ya bunlar yüzünden mahvoldu bu ülke söndürün arkadşlar ışını artık bu partinin rezil olduk millete ya milletin vekiline bak hele hayali ihracat yapıyo nekadar güzel örnek oluyor bize helal olsun …türklüge yakışır hareketler yapın izindeyiz diyosunuz ize bakın ya..


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


İstatistikler

 • 2.309.441 Tıklama

Son Eklenen Yazılar

Haziran 2008
P S Ç P C C P
« May   Tem »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

En fazla oylananlar


%d blogcu bunu beğendi: