12
Tem
09

Ermeni açılımında yeni adım: Mavi Kitap TBMM’de

Mavi Kitaba YanıtAKP’nin son dönemdeki en önemli açılımlarından biri de Ermeni açılımıydı. Türkiye’nin tüm milli meselelerinde istisnasız Türk karşıtı tavır alan AKP, Kıbrıs’tan Kürt meselesine kadar sözde “kazan kazan” politikası uyguluyordu. Bu “kazan kazan” aslında ABD ve AB için kazançlı bir politikaydı ve tüm bu konularda kazanan da onlar oldu. Böylece AKP de emperyalizm tarafından iktidara getirilmenin hakkını vermiş oluyordu.

Geçtiğimiz hafta Ermeni meselesinde yeni gelişmeler oldu. Sözde soykırımın en büyük kanıtlarından biri olarak gösterilen İngiliz mamülü Mavi Kitap’ın Türkçe baskısı yapıldı. Yapılan bu yeni basım, Ankara’da İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi’nde, kitabı yayınlayan Gomidas Enstitüsü Müdürü Ara Sarafian ile İngiliz Lordlar Kamarası İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Lord Avebury’nin katıldığı bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Ayrıca kitabın TBMM’de dağıtılmak üzere İdare Amirliğine de gönderildiği belirtildi.

1916 Yılında James Bryce ile Arnold Toynee tarafından Londra’da yayımlanan, “Osmanlı İmparatorluğunda Ermenilere Yönelik Muamele 1915-1916” adlı yayın, “Mavi Kitap” olarak biliniyor. Kitap 2000 yılında Genel Direktörlüğünü Ara Sarafyan’ın yaptığı Gomidas Enstitüsü tarafından yeniden yayımlanmıştı. Bu baskıda, 1916 yılında kitapta yer almayan kişi ve yer isimleri de konulmuştu. Ankara, 2000 yılında genişletilerek yayımlanan Mavi Kitap’a tepki göstermiş ve kitapta yer alan iddialar için, “Kitabın savaş sırasındaki tüm İngiliz vahşet propaganda etkinlikleri gibi uydurma ve yarı uydurma veya tarafgir rapor ve algılamalar üzerine bina edilmiş bir aldatmaca” olduğunu dile getirmişti.

Anlaşılan Mavi Kitap meselesi önümüzdeki dönem de çok tartışılacak konuların başında gelecek. Mavi Kitap’ın dağıtılması konusunda AKP’ye en büyük destek de yine DTP’den geldi. TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi ve DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal (kendisi aynı zamanda basın toplantısının yapıldığı İnsan Hakları Derneği’nin eski genel başkanıdır), kitabın TBMM’de dağıtılması için girişimde bulundu.

Peki Mavi Kitap gerçekte nedir? Bu sorunun yanıtını bize en iyi Mavi Kitaba Yanıt adlı çalışmasıyla da tanınan, sözde Ermeni soykırımı konusunda Türkiye’deki en yetkin kişi olan Prof. Dr. Türkkaya Ataöv verebilir. Daha önce pek çok dilde yayımlanan Prof. Ataöv’ün çalışması, 2006 yılında İleri Yayınları tarafından Türkçe olarak da yayımlandı. Prof. Ataöv, bu kitabında, Mavi Kitap adlı çalışmanın propaganda amaçlı ve tamamen uydurma verilerle kaleme alındığını kanıtlıyor.

Kitabının “Giriş” kısmında “Savaş patlayınca, ilk şehit gerçeğin kendisidir” özdeyişi ile başlayan Prof. Ataöv, Birinci Dünya Savaşı’nda yalan propagandanın önemine ve İngiliz hükümeti tarafından yalan propagandanın nasıl bir sektör haline getirildiğini ayrıntılı olarak anlatıyor. İşte sözü edilen Mavi Kitap da bu sektörün Ermeni meselesiyle ilgili ilk imalatı olup, bugün bile sözde soykırımın en büyük kanıtı olarak önümüze sürülmeye çalışılıyor.

Bu ve benzeri çalışmalar örneğin Almanlar için de yapılmıştı. Ancak bu­gün bu çalışmaların izine rastlanamamaktadır. Prof. Ataöv, kitabında şöyle diyor: “Almanya’yı konu edinen Britanya ve öteki bağlaşık yaymacası sonradan elden geçirilip gerçekçi bir denetime oturtulduysa da Wellington House’un Türkleri ele alış biçimi aydınlığa kavuşmadı. Almanlara karşı Britanya yaymaca kitabını bugün bulmak olanaksız ya da pek zor. Onunla ilgilenen yok. Ama Türklerle ilgili yayın sanki konunun yansız ve değerli bir kaynağıymış gibi ard arda basılıp duruyor.”

Sanırım bu durum Almanların Batılı, Türklerin ise Doğulu olmalarından kaynaklanıyor. Ve de Batılıların Mustafa Kemal’den yedikleri ağır tokadın etkisinden… Peki Prof. Dr. Türkkaya Ataöv’ün bu çalışmasından TBMM’nin haberi yok mudur? Oradaki milletvekillerinden biri bile bu çalışmayı örneğin Ermeniceye çevirip Ermeni Meclisi’nde dağıtmayı düşünmez mi? AKP’nin Ermeni açılımına destek veren ve Mavi Kitap’ın dağıtımı ile ilgili ses çıkarmayan bu adamlardan böyle bir girişim beklemek biraz hayalcilik olur. Ama biz yine de hatırlatmış olalım; böyle bir çalışma var ve İngilizlere ya da Ermenilere bunu ulaştırmak isteyen bir delikanlı çıkarsa elimizden gelen yardımı yapmaya hazırız.

Okan İşbecer


0 Responses to “Ermeni açılımında yeni adım: Mavi Kitap TBMM’de”  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


İstatistikler

  • 2.329.051 Tıklama

Son Eklenen Yazılar

Temmuz 2009
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

En fazla oylananlar


%d blogcu bunu beğendi: