27
Tem
09

YÖK, İHL’lere katsayı uygulamasını kaldırdı

YÖK, İHL’lere katsayı uygulamasını kaldırdıYÖK, geçtiğimiz hafta verdiği kararlarla Türkiye gündeminde ilk sıralara yerleşti. Önce Abdullah Gül’ün yeni YÖK üyelerini ataması ile ilgili haber gündeme geldi. Aslında oldukça tartışma yaratması beklenen atamalar, yine YÖK’ün aldığı başka bir kararla ikinci plana itildi.

Abdullah Gül, YÖK’teki iki boşluğu İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet ve eski Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Ayşe Soysal’ı atayarak doldurdu. Geçtiğimiz haftalarda değindiğimiz gibi Yunus Söylet son olarak Tayyip’e fahri doktora ünvanı vererek gündeme gelmişti. Eşi türbanlı olan Söylet, türbanın üniversitelere girmesi için açılan imza kampanyasına da imza atmıştı.

Atanan diğer bir isim olan Ayşe Soysal da üniversitede türbana sıcak bakan isimlerden. Rektörlüğü döneminde Boğaziçi Üniversitesi’nde bir Ermeni Konferansı yapmaya niyetlenmiş, ancak bu girişimi mahkeme kapısından dönmüştü.

Bu son atamalarla bir zamanlar laiklik mücadelesinin kalesi olan YÖK birkaç ismin dışında tamamen AKP’ye yakın isimlerden müteşekkil bir kuruluş halini aldı.

YÖK’ün geçen hafta aldığı ikinci bir karar ise üniversiteler açısından daha hayati önemde. 28 Şubat döneminden beri üniversitelere giriş sınavlarında meslek liselerine uygulanan farklı katsayı uygulamasına son verdi. Ayrıca önümüzdeki yıl üniversiteye giriş sınavı ile ilgili yeni düzenlemeler de getirdi.

28 Şubat 1997’de RP-DYP koalisyonunda MGK bir bildiri yayımlayarak, irticai faaliyetlere karşı mücadele çağrısı yapmıştı. 8 yıllık kesintisiz ilköğretimin yasalaşmasının ardından YÖK Genel Kurulu, 1999’da, İHL ve meslek lisesi mezunlarının alanlarında bölüm seçmeleri durumunda AOBP’lerini 0.5, alan dışı program seçmeleri durumunda 0.2 ile çarpılması kararını almıştı. 2003’te bu katsayılar 0.3 ve 0.8 olarak değiştirilirken, 2004’te AKP Hükümeti bir yasa tasarısı hazırlayarak katsayıların kaldırılmasını öngörmüştü. Ancak eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yasayı veto etmişti.

Yıllardır Şeriatçı kesimin en büyük mücadele alanlarından biri olan katsayı uygulaması, böylelikle ortadan kaldırıldı. Katsayı uygulaması bilindiği gibi İmam-Hatip Lisesi mezunlarının üniversitelere girişini zorlaştırmak için bulunmuş bir formüldü. Üniversitelerdeki İmam-Hatip Lisesi kökenli öğrencilerin rejime yönelik tehdit olduklarını tespit eden 28 Şubat yönetimi, bu şekilde bir uygulamayla İmam-Hatiplilerin üniversiteye girişte kendi alanları dışındaki bölümlere girmelerini zorlaştırmayı hedeflemişti. Ama uygulamadan elde edilen sonuç kesinlikle beklentileri karşılamadı. 28 Şubatçılar bunun yerine İmam-Hatipleri kapatma yoluna gitselerdi daha kesin bir netice alabilirlerdi.

Yükseköğretime girişi düzenleyen yeni sistemde, genel ve meslek lisesi mezunlarına eşit katsayılar uygulanacak. Lise ayrımı yapılmaksızın tüm adayların yerleştirme puanları hesaplanırken ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları (AOBP) 0.15 katsayısıyla çarpılacak. İmam-Hatip Lisesi (İHL) ve meslek lisesi mezunları alanları dışındaki tıp, hukuk, kamu yönetimi, iktisat gibi bölümleri seçerken genel lise mezunları ile eşit şartlarda olacak. Yani artık üniversitelerde İmam-Hatipli istilasıyla karşı karşıyayız demektir. YÖK’ün yeni kararı, önümüzdeki yıl yapılacak sınavla birlikte uygulamaya konulacak. Böylelikle her fırsatta “gizli ajandamız yok” diyen Tayyip’in aslında nasıl kurnazca bir politika izlediği de ortaya çıkmış oldu. Yıllarca İmam-Hatiplerin önünü açacağız vaadiyle Şeriatçıların oyunu alan Tayyip, şimdi onlara istediğini vermeye hazırlanıyor. Zaten kendisi ta Suriye’lerden YÖK’e tebrik yolladı bile: “YÖK sağ olsun şu ana kadar olan eğitim özgürlüğüne yönelik bir haksızlığı gidermiştir. Çok daha farklı ve dünyadaki bütün bu noktadaki çalışmaları değerlendirerek bir adım atmışlardır. Ben, bu geciken, binlerce meslek lisesi mezununun mağdur edildiği böyle bir süreci düzelttikleri için kendilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.”

Umarız bu uygulamalar birilerinin gözünün açılmasına neden olur.

Okan İşbecer


0 Responses to “YÖK, İHL’lere katsayı uygulamasını kaldırdı”  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


İstatistikler

  • 2.300.524 Tıklama

Son Eklenen Yazılar

Temmuz 2009
P S Ç P C C P
« Haz   Ağu »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

En fazla oylananlar


%d blogcu bunu beğendi: