25
Nis
12

12 Eylül ile hesaplaşma

“Bu  iki   genç   aşklarını   çölün   kızgın   kumlarına   gömdüler!”

Neredeyse  altmış  yıl  oldu !

Saçma sapan işlerle karşılaştığım zaman, kendi kendime ya “Sürgünler Gemisi”nin reklam cümlesini tekrarlarım, ya da  “Vaziyetin  durumu  Et  ve  Balık  Kurumu!”  dedim.
12 Eylül ile “hesap“laşma, Kenan Evren’in ümüğünü sıkma davası başlayınca, bu cümleler bozuk plak gibi kafama takıldı. İnsanın gözü dönünce, başı da döner, başı dönünce, yer ayağının altından kayıp gider. Kenan Evren’i 12 Eylül Darbesi dolayısıyla yargılayıp tarihle yüzleşeceklermiş. Bu davanın sonunda, Kenan Evren mahkûm olmayacak, tam  tersine  aklanacak.
Adam bir askeri darbe yapmış, arkasında TSK İç Hizmetler Kanunu’nun 35′inci maddesi kapı gibi duruyor.“Darbe yapmasam görevi ihmal suçu işlerdim!” der ve ekler “Ey heyet-i hakime,İspanya’nın en son anayasasının silahlı kuvvetlerle ilgili 8′inci maddesi ne der biliyor musunuz?Şöyle der:Ordu,Donanma ve Hava Kuvvetlerinden oluşan Silahlı Kuvvetlerinden oluşan Silahlı Kuvvetlerin görevi,İspanya’nın hükümdarlığını ve bağımsızlığını güvence altına almak ve toprak bütünlüğünü ve anayasal düzeni savunmaktır.”
Bu da dünyada 35′inci maddeye benzer bir anayasa olmadığı iddiasına karşı cevaptır.İspanyol silahlı kuvvetleri bu kutsal görevi nasıl yerine getirecek?
İspanyol anayasasını bende bilmiyorum:Özgürlük ve eşitlik konusu 9′uncu maddede yer alır.
Kenan Evren canı isterse başka ülkelerden de yasal ve anayasal örnekler verebilir ki ünlü 35′inci madde Türklere özgü bir hilkat garibesi değildir!
*******
Kenan Evren’e ve ünlü 35′inci maddeye göre,bir silahlı darbe yaptığı için yasa dışı iş yapmamıştır.Silahlı darbe ahlaki midir?İşim içine yasa girmiş ise ahlak artık unutulur!
Bu poker oyununda Kenan Evren’in elinde dört as var,belki de “Royal Flush” Yargının elinde ise en fazla “Deux pairs”
İkinci celsede Kenan Evren şöyle konuşacak:“Sizin meşru bulmadığınız 12 Eylül hareketinin yasal dayanağı var.Bu nedenle iddianız boşunadır.Ayrıca ben bir kurucu meclis ve kurucu iktidar kurdum.Bir anayasa hazırlattım ve halk oyuna sundum.Seçmen halkın yüzde 92′si anayasayı onayladı,beni de Cumhurbaşkanı seçti. 12 Eylül darbesi sadece 35′inci maddeye göre değil,aynı zamanda halk oylamasına göre de meşrudur.Milli irade benim yaptığım “işi” ve anayasamı kabul etmiştir.
Şimdi anayasayı değiştirmeye katılıyorsunuz,ama benim yasalarıma göre seçime girip yüzde on barajının meyvelerini yiyorsunuz.Boğazınızda dursun!Öyle değil mi nitekim?
12 Eylül madem ki gayrı meşrudur, o zaman beni aklayan yüzde 92′lik seçmen halkı da yargılayın!Halk anayasayı onaylamasa,beni cumhurbaşkanı seçmese,işte o zaman beni yazğılamaya hakkınız olurdu!”

**********
Kenan Evren’in elinde “royal flush” var:”As + Papaz + Dame + Vale + 10″ Pokerde bundan büyük kağıt yoktur.
Kenan Evren,ancak 12 Eylül döneminin işkencelerinden dolayı yargılanabilir.Bu aşamada Kenan Paşa’nın çok üstün yetenekli avukatlara gereksinimi var.Ancak yargının işi herhangi bir tarihi dönemle yüzleşmek değil,adaleti sağlamaktır.12 Eylül davası Kenan Evreni aklama operasyonudur!
**********
NOTA  BENE :  24 Nisan sabahında,CNN’in para programını sunan bayan,AKP vekillerinin zavcelerinin TBMM’deki resepsiyona türbanla katılımlarını sevinçle yorumluyarak 
“On  yıl  sonra  Türkiye’de  her  şey  normalleşti”  dedi. İki erkek gazetecide bu görüşe katıldılar.Erkeklerin bir sorunu yok şimdilik.  Ama  kendisi  ayna  karşısına  geçip  türban  provası  yapsa  iyi  olur…

Özdemir  İNCE

AYDINLIK


0 Responses to “12 Eylül ile hesaplaşma”  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


İstatistikler

  • 2.329.048 Tıklama

Son Eklenen Yazılar

Nisan 2012
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

En fazla oylananlar


%d blogcu bunu beğendi: