25
Tem
16

Firavun için “Tanrı’nın lütfu” karşı devrim şeklinde tedavüle sokuluyor — DARBE (SİVİL) DAHA YENİ BAŞLIYOR..!!! — (Kafası basmayan ve ruhunu şeytana satmış IŞİD zombileri ve yetkili yetkisiz bilimum göt kıllarının hiçbiri okumasın..!!!)

Zamanın  yetersiz  iletişim  araçlarından  dolayı,  12 eylül 1980  

darbesinin  cinayet  ve  işkenceleri  bi  şekilde  gizli  veya  örtülü  

kalabilmiş  ve  toplumun  çok  büyük  kısmı  bundan  haberi  bile  

olamamıştı…

U N U T M A

Ya  şimdi..!!!!!!!!!!!!!!!!!

Herşey  apaçık  herkesin  gözü  önünde  yapılıyorken,  bazı  kanı  

bozuklar  (1919 – 1922 yılları  arası  işgal  kuvvetlerinin  Anadolu’da  

bıraktıkları  gâvur  tohumlarının  torunları)  da  linç  edip  sadistçe  

öldürdükleri  TÜRK  ASKERİ’nin  naaşları  önünde  selfi  manyaklığında

bile  bulunabildiler…

Bütün  yetkili  etkililerin  öncelikli  vazifesi,  bu  IŞİD  bozuntularının  

derhal  yakalanıp,  sorgusuz  sualsiz  imha  edilmesi  olmalıdır..!!!

Ve  bu  IŞİD  zombilerinin  yokedilmesi  tüm  kitle  iletişim  araçlarıyla

ibret-i  âlem  için  herkese  gösterilmelidir..!!!

DERRHALLLLL..!!!!!

Yoksa  TÜRK  MİLLETİ  ilk  fırsatta  bunun  hesabını  onlardan  ve  

sizden,  ortak  olmanız  sebebiyle  çok  ama  çok  feci  şekilde  

soracaktır..!!!

BUNU  KESİNLİKLE  UNUTMAYIN..!!!

*       *       *       *       *       *       *      *      *      *      *

Af Örgütü: Darbe Girişiminde Gözaltına Alınanlara İşkence ve Tecavüz

 

BİANET

Uluslararası  Af  Örgütü,  “Darbe  girişiminin  ardından  resmi  ve  gayri  resmi  olarak  gözaltına  alınanların  dövüldüğüne,  işkence  yapıldığına,  ve  tecavüz  edildiğine  ilişkin  güvenilir  kanıtlarımız  var”  açıklaması  yaptı.

Türkiye’nin bağımsız gözlemcilerin, gözaltına alınan kişilere erişimine izin verilmesini isteyen Af Örgütü, Avrupa Konseyi’ne bağlı İşkenceyi Önleme Komitesi’ni de derhal Türkiye’yi ziyaret etmeye çağırdı.

Af Örgütü, Ankara ve İstanbul’da gözaltına alınanların 48 saat boyunca stres pozisyonunda tutulduğuna, yemek, su ve tıbbi ihtiyaçlarının giderilmediğine, tehdit edilip sözle taciz edildiklerine yönetil “güvenilir rapor”lara sahip olduğunu belirttiği açıklamasında, “En kötüsü, bazıları şiddetli dayak ve tecavüz de dahil olmak üzere işkenceye maruz bırakılmış” dedi.

Dalhuisen :  Durum  son  derece  ürkütücü

“Geçtiğimiz haftaki gözaltıların boyutunu düşündüğümüzde, bu durum son derece ürkütücü” diyen Af Örgütü Avrupa Direktörü John Dalhuisen işkencenin gözaltı merkezlerinde gerçekleştiğini belirtti.

Açıklamada, Olağanüstü Hal’in (OHAL) ilanını ardından gözaltı süresinin 30 güne uzatılmasıyla gözaltındakilerin daha fazla işkence ve kötü muameleyle karşılaşma riskinin arttığı vurgulandı.

Spor salonu, mahkeme koridorları gözaltı merkezi oldu

Gözaltına alınanlarla ilgili olarak avukat, doktor ve yetkililerle görüştüklerini belirten Af Örgütü, bazı kişilerin spor salonları gibi resmi olmayan yerlerde gözaltında tutulduğunu, aralarında üç hakimin de olduğu bazılarının mahkeme koridorlarında tutulduğunu belirtti.

İşkence  ve  tecavüz

İşkence ve kötü muameleye ilişkin en çok raporun Ankara Emniyet Müdürlüğü spor salonu ile Ankara Başkent Spor Salonu’nda ve bu tesisteki biniş kulübünde olduğunu aktaran açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Gözaltına alınanlarla ilgilenen iki avukat, Af Örgütüne, gözaltında bulunan bazı kıdemli askerlerin cop ve parmakla tecavüze maruz kaldığına şahit olduğunu aktardı.”

“Hükümet  işkenceye  göz  yumuyor”

Açıklamada Dalhuisen’ın şu ifadelerine yer verildi:

“Ülke genelinde yayınlanan işkence görüntü ve fotoğraflarına rağmen hükümet yetkilileri şüpheli bir şekilde bu konuda sessiz kalıyor. İşkence ve kötü muamelenin kınanmaması bu durumda göz yumma anlamına geliyor.”

Tanıklıklar

Af  örgütünün  ulaştığı  tanıklıklar  şu  şekilde:

Dayak

* Ankara Emniyet Müdürlüğü Spor Salonu’nda görevli bir kişi, gözaltına alınanlardan birinin dayak kaynaklı feci yaraları ve kafasında şişliği olduğunu, odaklanamadığını, ayağa kalkamadığını ve sonunda bilincini kaybettiğini aktardı.

* Tanıklardan biri, bir emniyet sağlık görevlisinin “Bırakın ölsün, bize geldiğinde ölmüştü zaten deriz” dediğine şahit olduğu.

* Aynı tanık Ankara Emniyet Müdürlüğü Spor Salonu’nda tutulan yaklaşık 800 erkek askerden 300’ünün feci şekilde dövüldüğüne dair izler taşıdığını, bazılarında kesik ve kırık kemik olduğunu, 40’ının yürüyemeyecek şekilde yaralandığını, ikisinin ayağa kalkamadığını, başka bir kısımda tutulan bir kadının yüzünde ve bedeninde bereler olduğunu söyledi. Tanık, “konuşabilirler” diye gözaltındakilerin dövüldüğünü aktardı.

* Ön kötü muamelenin yüksek rütbeli askerlere uygulandı. Gözaltında tutulanlar ters kelepçeyle, dizleri üzerinde saatlerce oturtuldu, bazılarının gözlerinin bağlandı.

* Avukatlar, birçok kişinin ifade vermeye kan içindeki giysilerle getirildiğini aktardı.

* Çağlayan Adliyesi’ndeki bir avukat, gözaltındakilerden birinin kendisini altıncı katta atmaya çalıştığını, başka birinin kafasını duvarlara vurduğunu aktardı.

* Ankara ve İstanbul’da 10 avukat, gözaltındakilerin çoğunlukla 20’li yaşlarında erkeklerden oluştuğunu belirtti.

* İsimlerini vermeyen avukatlar, gözaltındakilerin dört gün boyunca alıkonulduğunu, haberleşmelerine izin verilmediğini, ailelerin habersiz bırakıldığını aktardı. Gözaltındakilerin avukatlarını aramasına, ifadeye çıkarılana kadar izin verilmedi.

* Gözaltındakiler avukatları ve aileleriyle görüştürülmediği belirtilmedi, suçlamalarla ilgili olarak da bilgilendirilmedi.

Gözaltına  alındıkları  inkâr  ediliyor

* Ankara’da gözaltına alınan yüksek rütbeli askerlerden birinin ailesi, en son 16 Temmuz’da haber aldıklarını. O zamandan beri, gözaltı merkezleri ve Emniyet’e başvurmalarına rağmen kendilerine sürekli “Burada yok” cevabı verildiğini aktardı. Af Örgütü, bu durumun gözaltındaki kişiyi hukukun korumasından mahrum bıraktığını, işkence ve infaz riskine maruz bıraktığını belirtti.

* Gözaltındakilerden bizinin kendi avukatını seçebildiğini öğrendiklerini belirten Af Örgütü, çoğunlukla gözaltındakilerin kendi avukatlarını seçemediklerini, Baro tarafından yetkilendirilen avukatlarca temsil edildiklerini belirtti.

* Af Örgütü’ne konuşan avukatlar birçok kişinin keyfi olarak gözaltında tutulduğunu, makul şüphe için haklarında hiçbir kanıt olmadığını belirtti. Avukatlar, mahkemeye çıkarılanlardan birine hakimin hiçbir soru sormadığını aktardı. Bazı sorgulamalarda hakimler darbe girişimiyle alakası olmayan, sanığın Fethullah Gülen ya da kurumlarıyla bir alakasının olup olmadığının sorulduğunu belirtti.

Öneriler

Af Örgütü, Avrupa Konseyi’ne bağlı İşkenceyi Önleme Komitesi’ni (CPT) de derhal Türkiye’yi ziyaret etmeye çağırdı. Avrupa Konseyi üyesi olarak Türkiye’nin CPT ile birlikte çalışma yükümlülüğü var.

* Türkiyeli yetkililer uluslararası insan hakları hukuku altındaki yükümlülüklerini yerine getirmeli, olağanüstü hal önlemleri ile gözaltındakilerin haklarını suiistimal etmemeli.

* İşkence yasağı mutlaktır ve hiçbir koşul altında askıya alınamaz. Hükümet yetkilileri acilen işkence ve kötü muameleyi kınamalı.

* Yetkililer açılan kurum ve aileleri suçlama ve cezalar hakkında bilgilendirmeli, avukatların gözaltındaki müvekkillerine erişimini sağlamalı.

http://m.bianet.org/bianet/insan-haklari/177141-af-orgutu-darbe-girisiminde-gozaltina-alinanlara-iskence-ve-tecavuz


0 Responses to “Firavun için “Tanrı’nın lütfu” karşı devrim şeklinde tedavüle sokuluyor — DARBE (SİVİL) DAHA YENİ BAŞLIYOR..!!! — (Kafası basmayan ve ruhunu şeytana satmış IŞİD zombileri ve yetkili yetkisiz bilimum göt kıllarının hiçbiri okumasın..!!!)”  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


İstatistikler

  • 2.302.363 Tıklama

Son Eklenen Yazılar

Temmuz 2016
P S Ç P C C P
« Haz   Ağu »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

En fazla oylananlar


%d blogcu bunu beğendi: